Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
911 z 4.08.1968[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Grodziczno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Apostołów Piotra i Pawła

Wezwanie

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

29 czerwca

Położenie na mapie gminy Grodziczno
Mapa konturowa gminy Grodziczno, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie powiatu nowomiejskiego
Mapa konturowa powiatu nowomiejskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Ziemia53°24′48,7″N 19°45′36,6″E/53,413528 19,760167

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawłarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Rybno Pomorskie diecezji toruńskiej.

Źródła informują o rozpoczęciu budowy świątyni w 1340 roku. Murowany z cegły gotycki kościół został konsekrowany przez biskupa chełmińskiego Jana Kropidłę w 1400 roku. Podczas wojen krzyżacko - polskich w XV wieku świątynia została poważnie zniszczona. Odbudowana została w 1500 roku.

Jednonawowe wnętrze budowli jest nakryte drewnianym stropem kasetonowym, podpartym czterema drewnianymi kolumnami. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku. W 1739 roku cała świątynia została odnowiona i wyposażona w stylu barokowym. Na przełomie XIX i XX wieku kościół otrzymał organy, ambonę, konfesjonały, chrzcielnicę, stacje Drogi Krzyżowej i witraże, natomiast drewniana podłoga została wymieniona na płyty cementowe. Najciekawszym elementem wyposażenia jest ołtarz główny wykonany około 1740 roku z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem namalowanym w połowie XVII wieku. W latach 1994 - 2001 świątynia przeszła kapitalny remont. Zostały wyremontowane ściany i tynki wewnętrzne kościoła, została założona nowa instalacja elektryczna i nagłaśniająca. Została położona nowa posadzka marmurowa z ogrzewaniem posadzkowym. Zostały wykonane nowe ławki z drewna modrzewiowego[2].

Przypisy[edit | edit source]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2018-11-21].
  2. Grodziczno: Kościół p.w. św. Piotra i Pawła. MojeMazury. [dostęp 2018-11-21]. (pol.).